2022-05-27
Komentarzy: 0
Kategoria: Nowości Rynkowe
Jakość czy jakoś - co bardziej się opłaca?

Jakość w dobie konkurencji jest wymiernym wskaźnikiem, który pomaga nam w podejmowaniu decyzji. Często jednak zwłaszcza przy droższych zakupach czy inwestycjach pomijamy ta kwestię i kierujemy się ceną. Dziś zastanowimy się co bardziej się opłaca w przypadku inwestycji w odnawialne źródła energii.

Co to jest jakość?

Na jakość składa się wiele elementów. W przypadku dużych inwestycji takich jak fotowoltaika czy pompa ciepła warto zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy. Na chwile obecną mamy klika opcji. Jedną z nich jest możliwość samodzielnego zakupu elementów składowych i samodzielny montaż, bądź zlecenie go komuś innemu. Możemy też zdecydować się na usługę kompleksową i powierzyć całość realizacji od zakupu, poprzez montaż, aż do obsługi posprzedażowej wybranej firmie. I tu najczęściej zastanawiamy się nad kwestią jakości wykonania.

W przypadku samodzielnego montażu z jakością bywa różnie, w przypadku firm porównanie zakresu usług daje nam wstępny obraz. Tutaj jednak nie jest już tak łatwo. Często wydaje nam się, że w końcu to nic trudnego połączyć ze sobą kable czy rury. Wydaje się więc bez różnicy kto wykona usługę, ważne, że finalnie wszystko działa. Pozornie wszystko na to wskazuje jednak tak kolorowo nie jest. Łatwiej nam przyrównać sprzęt, który ma dokładne parametry niż coś co trudno zweryfikować bez odpowiedniej wiedzy.

Może więc założyć, że jakoś to będzie?

Działając w branży odnawialnych źródeł energii przekonałam się wielokrotnie, że spora grupa osób czuje się zagubiona w tym temacie. Część z nas nie mając pojęcia o ryzyku decyduje się na najtańsze rozwiązania. Wynika to z naszych uprzedzeń, które nabywamy sami lub słuchając opinii innych osób. Wizyta typowego handlowca który za wszelką cenę przekonuje, że jego oferta jest najlepsza bez wnikania w szczegóły pozostawia wiele zamętu w głowie. Wystarczy jednak fachowa porada i prawdziwy audyt wykonany przez doradcę alby poznać wszystkie detale. Bez zaufania i z uprzedzeniami łatwo przy droższych inwestycjach pokierować się tylko ceną. Czy jednak wówczas mamy gwarancję satysfakcji, która daje nam jakość. Niekoniecznie. Może się okazać, że pozorne oszczędności generują nam ogromne koszty. Wyobraźmy sobie sytuację, która wydarzyła się naprawdę. Monter przejeżdżał sobie w pobliżu klienta, któremu zakładał instalację 3 miesiące wcześniej. Chciał zapytać o wrażenia z posiadania własnego prądu. Zauważył jednak, że falownik jest zamontowany na płytkach, a montował go na cegle. Po otrzymaniu zdjęć z firmy i potwierdzeniu przeczucia, instalator otworzył puszki z połączeniami kabli. Klient przyznał, ze założył płytki i na czas prac murarskich zdemontował falownik, robiąc wcześniej zdjęcia. Co z tego wyszło? Okazało się, że przeczucie pokierowało montera do tego klienta z wizytą. Gdyby był dzień później instalacja zaczęła by się palić. Klient wykonał zdjęcia i połączył kable jak na zdjęciu. Tak mu się wydawało. Jednak to właśnie jakość połączenia decyduje o bezpieczeństwie. Źle wykonane połączenie kabli prądu stałego może wywołać przegrzanie, a z czasem łuk elektryczny, odpowiedzialny za powstanie pożaru. Tak więc doświadczenie ma znaczenie i nie da się tego zrobić jakoś domowym sposobem, jeśli chcemy zachować gwarancję bezpieczeństwa

Co może informować o jakości?

Zastanawiając się nad sporym wydatkiem warto dowiedzieć się co tak naprawdę otrzymujemy w cenie. i czym kieruje się firma, jakie ma cele i wartości. Wielokrotnie słyszałam od klientów o sytuacjach u sąsiadów czy znajomych, gdzie klient skuszony ceną decydował się na podpisanie umowy. Później, finalnie przy realizacji usługi okazywało się, że musiał dopłacać za różne detale, bądź wiele spraw załatwiać samodzielnie. W gorszych przypadkach kliencie tracili zupełnie nieświadomie gwarancje lub mieli zamontowany sprzęt gorszej jakości. Wyobraźmy sobie co musiał czuć jeden z klientów w czasie spotkania w sprawie inwestycji na firmie, kiedy dowiedział się, że inna firma na domu wykonała mu instalację na modułach drugiej klasy. Jest wiele elementów, o których klient w ogóle nie ma pojęcia. Dlatego warto brać pod uwagę nie tylko jakość komponentów ale i doświadczenie firmy oraz zakres działania.

Z tego tez względu nie chcąc świecić oczami przed klientem wybrałam do współpracy firmę N-Energia, która stawia na najwyższą jakość i bezpieczeństwo. wartości jakimi się kieruje nasz grupa powodują, że klienci z zaufaniem polecają nas kolejnym osobom. W tej firmie i z tymi ludźmi mam pewność, że nawet po kilku latach mogę wrócić do klienta z nowym asortymentem. A jest go coraz więcej. Obecnie oferujemy inwestycje w takich branżach jak fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii i ładowarki samochodowe. A już niedługo wdrażamy kolejne, takie jak auta elektryczne.

Co może się wydarzyć jak wybierzemy jakoś zamiast jakości?

Firm działających w branży jest wiele. Większość to drobni przedsiębiorcy, którzy chcąc się utrzymać, robią wszystko zgodnie z życzeniem klienta, byle ten był zadowolony. Powinno się to chwalić, ale nie jeśli ma to wpływ na bezpieczeństwo. Otóż wyobraźmy sobie co wydarzyłoby się u klienta, który chciał mieć uziom w piwnicy, bo jak twierdził ma tam klepisko więc byłoby fajnie. Tłumaczyłam, że to niebezpieczne i tak nie robimy. Przyjechał instalator i w ramach akcji frontem do klienta chciał zrealizować tak jak klient chciał. Na szczęście ekipa weryfikująca po przybyciu na miejsce kazała instalatorowi opuścić miejsce. Takie postępowanie groziło prokuratorem. A dlaczego? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w przypadku wyładowania atmosferycznego w czasie burzy piorun uderzając w taki dom, mógłby zrobić z domu piętrowego parterówkę ;) Nie każdy wie, że takie coś rozsadza fundamenty.

Czy jakość kosztuje?

Wbrew potocznym opiniom, po przeliczeniu wszystkich parametrów może się okazać, że o wiele więcej stracili byśmy decydując się na "jakoś" niż płacąc za jakość. Możemy przytoczyć tu analogie z samochodami. mamy Dacię i Mercedesa. W jednym i drugim nie kapie nam na głowy, obydwa dowiozą do celu, a jednak jeśli ktoś może sobie pozwolić wybiera coś, co będzie służyło przez lata.

Jeśli więc chcesz poznać różnice umów się na niezobowiązujące spotkanie i dowiedz się co to znaczy jakość w N-Energia. Kliknij https://n-akademia.pl/lid/nenergia

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.