2022-01-24
Komentarzy: 9
Kategoria: Nowości Rynkowe
Jak odebrać dodatek osłonowy? DOPŁATY RZĄDOWE DO RACHUNKU ZA PRĄD!

DOPŁATY RZĄDOWE DO RACHUNKU ZA PRĄD! 

Jak odebrać dodatek ?

Podwyżki cen na energię i gaz w 2022 roku zaskoczyły wiele osób, firmy i osoby fizyczne. Jedynie Ci którzy zainwestowali w fotowoltaikę na zasadach prokonsumenckich nie odczuli wzrostu cen. Dlatego Rząd Polski postanowił uruchomić Rządową Tarczę Antyinflacyjną w której osoby najbardziej dotknięte podwyżkami cen prądu i gazu dostaną wsparcie w związku z ustawą o dodatku osłonowym aby obniżyć galopujące ceny. Na ten cel przeznaczymy bezprecedensową kwotę ponad 4 mld zł. Decyzja o przyznaniu dodatku osłonowego to dobry krok. Poniżej opisujemy jak odebrać dodatek i na jakich warunkach przysługuje.

 


Na wypłatę dodatku osłonowego składa się kilka czynników. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Dodatkowe pieniądze z dodatku osłonowego na opłaty za prąd i gaz są definiowane przez wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu. Dla jednego gospodarstwa domowego przy miesięcznych dochodach niższych niż 2100 zł netto. W gospodarstwie wieloosobowym te dochody nie mogą przekroczyć 1500 zł netto na osobę.

 Wysokość dopłaty z dodatku osłonowego jest zależna od:

              składu gospodarstwa domowego
              dochodów netto na osobę
              źródło ogrzewania* (przy węglowym wyższe dopłaty)

Stawki dodatku osłonowego:

Wysokość dopłat z dodatku osłonowego w skali roku:

              400,00 zł w skali roku dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
              600,00 zł w skali roku dla gospodarstwa domowego składającego się z 2-3 osób,
              850,00 zł w skali roku dla gospodarstwa domowego składającego się z 4-5 osób,
             
1.150,00 zł w skali roku dla gospodarstwa domowego składającego się z 6 osób.

 

Ważne - wyższy dodatek dla wpisanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków!

W przypadku kiedy głównym źródłem ogrzewania jest kominek, kocioł, ogrzewacz powietrza, piec kaflowy, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, świadczenie jest podwyższone:

              500,00 zł w skali roku dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
              750,00 zł w skali roku dla gospodarstwa domowego składającego się z 2-3 osób,
              1.062,50 zł w skali roku dla gospodarstwa domowego składającego się z 4-5 osób,
              1.437,50 zł w skali roku dla gospodarstwa domowego składającego się z 6 osób.

 

Zasada złotówka za złotówkę, gdy kryterium dochodowe przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

W przypadku dodatku osłonowego będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę". Czyli dodatek będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego (przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę lub 2100 złotych na gospodarstwo jednoosobowe) a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia kryterium - na zasadzie różnicy pomiędzy kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód. Należy pamiętać, że za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna.

 

O przyznaniu dodatku osłonowego. Wypłata dodatku za energię w 2022 roku.

Wnioski o przyznaniu pieniędzy w ramach dodatku osłonowego można składać do 31 stycznia 2022 r., wtedy na wypłatę dodatku osłonowego w dwóch równych ratach trzeba będzie czekać do 31 marca 2022 r. a na kolejna do 2 grudnia 2022 r. Jeżeli jednak wniosek o wypłatę dodatku osłonowego złożymy później czyli do 31 października 2022, to rekompensata za prąd będzie w  jednej transzy także do 2 grudnia 2022 r. 

 


Gdzie pobrać wniosek na rekompensatę za wzrost cen prądu i gazu?  

Na stronach Ministerstwa Klimatu i Środowiska są do pobrania dwa dokumenty o dodatku osłonowym:

              Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego 

              wskazówki jak wypełnić wniosek o wypłatę dodatku osłonowego


Co w wniosku o wypłatę dodatku?

Przygotowany formularz liczy 12 stron, należy podać podstawowe dane wnioskodawcy: imię, nazwisko, obywatelstwo, PESEL, adres zamieszkania wskazujący miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek  o dodatek osłonowy. Pobrany wniosek o przyznanie dodatku osłonowego można złożyć za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej autoryzując go z wykorzystaniem profilu zaufanego lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Osoby które nie złożą wniosku na dodatek osłonowy do 31 października 2022r w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania na zasadach określonych nie mają szans na dodatek osłonowy.

Jak dowiem się o przyznaniu dodatku osłonowego?

Przyznanie dodatku osłonowego przez burmistrza, wójta lub prezydenta miasta dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji o realizacji dodatku osłonowego. Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego jest przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej - (o ile wnioskodawca wskazał adres poczty istnieją możliwości odebrania informacji) natomiast odmowa przyznania dodatku osłonowego wymaga wydania decyzji. W przypadku gdy adres poczty elektronicznej nie został wskazany podczas odbierania wniosku od wnioskodawcy, należy poinformować go o możliwości odebrania informacji. 


Czy dodatek osłonowy przysługuje posiadaczom fotowoltaiki i pompy ciepła?

Tak. Nie odmowa przyznania dodatku osłonowego nie może być podyktowana posiadaniem posiadaczom odnawialnych źródeł energii.
Wskazujemy jednak, że przyznanie dodatku osłonowego to jednorazowa pomoc przy obniżeniu rachunków za prąd. 
Aby ustrzec się przed podwyżkami to ostatni dzwonek na to aby zostać prosumentem do 31 marca 2022 roku i skorzystać z tak wyjątkowej okazji systemowego rozliczania za energię na skalę można powiedzieć światową. 
Przed nami nowy system net-billing, którego jeszcze nie znamy dokładnie ale wiemy, że dotychczasowy był najbardziej opłacalny dla odbiorców prądu. 

Jeżeli posiadasz pompę ciepła to rekompensata także jest dla Ciebie. Pompy ciepła to przyszłość systemów ogrzewania na najbliższe lata, więc warto już dziś zainteresować się tematem odnawialnych źródeł energii i mieć świadomość że potrzebujemy jej coraz więcej. 


Jak wyliczyć dodatek osłonowy?

Oblicza się go tożsamo jak w przypadku świadczeń rodzinnych. Do wyliczeń bierzemy średnie dochody miesięczne z 2020 roku (wniosek złożony do 31 lipca 2022) lub z 2021 (wniosek złożony po 1 sierpnia 2022). Pamiętać należy o wyższym dodatku dla posiadających wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Nie wliczamy do dochodu:

              zasiłku pielęgnacyjnego,
              rocznego świadczenia dla emerytów i rencistów,
              dodatku energetycznego
              świadczenia uzupełniającego
              alimentów dla dzieci.
Jeżeli 5 osobowa rodzina ogrzewająca dom węglem miała dochody 80 tys. zł to:
80 tys. / 5 osób = 16.000zł   16.000 zł /12 miesięcy = 1333 zł

Taka rodzina otrzyma dodatkową rekompensatę z tarczy antyinflacyjnej na prąd  1062,50 zł.

Warto zwrócić uwagę, że Państwo Polskie przeznaczyło ogromne środki na obniżenie rachunków za prąd. To ponad 4 mld złotych.

image
Mateusz REKRUT
Dla rodzin z niższymi zarobkami będzie to konkretna pomoc. Powinni wszyscy się o tym dowiedzieć, to kolejny powód dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii takie jak Pompy Ciepła czy Fotowoltaika. Można powiedzieć, że ta pomoc to dodatek do wszystkich aktualnych dofinansowań typu czyste powietrze czy mój prąd. Dziękuję za ten artykuł! Narodowy fundusz ochrony środowiska zrobił bardzo dobry krok tą tarczą antyinflacyjną.
image
Ewa REKRUT
Ministerstwo klimatu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wydało wiele ulg, dotacji np. Mój Prąd, Czyste Powietrze itp. Bardzo dużo ludzi skorzystało już z dodatków zakładając fotowoltaike i pompy ciepła. W tej chwili ceny prądu i gazu zszokowały każdego, a najbardziej uderzyły w tych z niższymi dochodami. Dlatego też uważam za rozsądną decyzje ogłoszenia przez Rząd Polski Tarczę Antyinflacyjną tzw. Dodatek Osłonowy. Dzięki temu będzie można odzyskać nawet kilkaset złotych. Mimo wszystko zachęcam do nie oglądanie się na Rząd, dodatki itp. tylko do założenia własnej elektrowni i własnego źródła ogrzewania. W połączeniu tych dwóch urządzeń stajemy się samowystarczalni, a rosnące rachunki już nie będą przerażały.
image
Jolanta MANAGER
Super wiadomość! Ministerstwo klimatu i środowisko wyszło z super inicjatywą.
Dodatkowo do instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła są dotacje z czystego powietrza i mojego prądu, dlatego warto korzystać-zwłaszcza, że cena za energię elektryczną coraz bardziej galopuje do góry.
Mając instalacje fotowoltaiczną z pompa ciepła nasz dom staje się niezależny, co daje Nam bezpieczeństwo finansowe na lata!
image
Krzysztof MANAGER
W branży OZE bardzo dużo się ostatnio dzieje. Ceny prądu będą nadal rosły m.in przez kary za emisję cO2. W tej chwili ciężko znaleźć lepszą inwestycje niż fotowoltaika lub pompa ciepła. Daje wygodę oraz niezależność energetyczną. Dodatek osłonowy oceniam bardzo dobrze, dla osób mnie zarabiających będzie to realna pomoc. Warto zainteresować się tym tematem i zainwestować w Odnawialne źródła energii.
image
Mariusz MANAGER
Kolejne wsparcie dla posiadaczy fotowoltaiki i pomp ciepła organizowane przez ministerstwo klimatu. Dodatek Osłonowy to już trzecia dotacja, obok Ulgi Termomodernizacyjnej i Programu Mój Prąd wspierająca działalność branży OZE. To tylko kwestia czasu, gdy w każdym mieście będziemy mogli oddychać czystym powietrzem.
image
Karolina DORADCA
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska już od kilku lat po przez szereg ulg i dotacji wspiera branżę OZE. Kolejnym wsparciem dla rodzin z niższymi zarobkami jest tzw. dodatek osłonowy. Jak dla Mnie jest to wspaniała inicjatywa. W dzisiejszy czasach, gdzie rachunki ciągle rosną zakup fotowoltaiki, pompy ciepła czy banku energii to jedna z najlepszych inwestycji. Nasz cały zespół RTeam na bieżąco informuję o wszystkich nowościach swoich inwestorów, wspiera i nadzoruję dzięki czemu cały proces uzyskania dofinansowania przebiega prawidłowo.
image
Sabina REKRUT
Dzięki programom typu tarcza antyinflacyjna, Mój prąd, Czyste powietrze czy ulgi termomodernizacyjnej, więcej osób będzie mogło założyć instalację i zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne.
image
Przemysław MANAGER
Podwyżki cen prądu i gazu niestety nie da się już zastopować. Jedyne rozwiązanie to inwestycje w odnawialne źródła energii jak instalacja fotowoltaiczna wraz z pompą ciepła. Tarcza antyinflacyjna jest to dodatek z którego warto skorzystać, jednak jest to rozwiązanie tylko tymczasowe. Warto się zastanowić nad własną niezależnością energetyczną właśnie teraz.
image
Anna MANAGER
Rosnące ceny paliw to dla wielu osób spory wydatek, dzięki nowemu programowi wsparcia, zyska każda mniej sytuowana rodzina. Jest to też świetna informacja również dla każdego obecnego prosumenta i posiadacza pompy ciepła. Rodziny, które zainwestowały w odnawialne źródła energii, zyskują po raz kolejny, bo mimo posiadania własnego prądu z inwestycji jaką jest fotowoltaika czy ekologicznego ogrzewania, mogą również skorzystać z dopłat rządowych.

Przeszukaj bloga

Polecane Posty

Jak przygotować się na Black-Out Wiele osób myśli, jak poradzić sobie w czasie, kiedy zabraknie prądu chociażby na kilka minut. Myślimy także o tym jak przygotować się na dłuższe wyłączenia energii. Kliknij i poznaj możliwości.
Półroczna konferencja N-Energia Co pół roku, zarząd Prezesów i Dyrektorów firmy ,,N Energia’’ organizuje kongres, na którym wraz ze swoimi współpracownikami podsumowuje ostatnie 183 dni.
Czyste Powietrze Plus - ile i dla kogo? Co zmieniło się w nowej odsłonie programu Czyste powietrze plus? Dla kogo jest dedykowana zmiana i co niesie ze sobą? jaka jest procedura? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.
Serwis fotowoltaiki i gwarancja. Kilka rzeczy o których każdy powinien wiedzieć. Chcesz wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając sprzęt i ekipę wykonawców aby mieć realna gwarancję, a nie tylko nic nie znaczący papier? Przeczytaj!
Wybór rodzaju źródła ciepła dla domu Zastanawiałeś się kiedyś nad alternatywą dla ogrzewania domu paliwem stałym? Wyobraź sobie komfort ustawienia temperatury w domu z poziomu swojego fotela lub z dowolnego miejsca na ziemi za pomocą smartfonu.